Příroda

Řekneme-li slovo Egypt, každý z nás si představí nekonečné písečné pouště. Přes 90 % egyptské přírody tvoří poušť, i když nejen písečné, ale i kamenné. Kromě neúrodných a nehostinných nekonečných kilometrů pustiny je zde i úrodnější kraj – povodí Nilu a samozřejmě turisty tolik vyhledávané pobřeží Rudého moře.

Pouště

Poušť tvoří podstatnou část Egypta. Je obecně definovaná jako místo, na kterém za rok spadne méně než 25 mm srážek. Významná Západní poušť má rozlohu kolem 3 milionů kilometrů čtverečních. Rozpíná se od západního břehu Nilu až k libyjské hranici a od Súdánu k Středozemnímu moři. Na Západní poušti najdete rozsáhlé duny, ale i skály. Krajina je tu rozmanitá, i když dost surová. Západní poušť ještě protíná Černá poušť a Bílá poušť.

Sahara

Sahara je největší poušť světa. Její rozloha je neuvěřitelných 9 milionů km2. Sahá od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře. Zasahuje 10 státu a mezi ně patří i Egypt. Dalšími státy jsou Libye, Súdán, Čad, Mali, Mauritánie, Maroko, Tunisko a Alžírsko. Povrch Sahary je převážně kamenitý, z menší části písečný. Problémem největší pouště světa je to, že se stále rozšiřuje. Tento proces se označuje jako tzv. desertifikace. Snaží se jej řešit i OSN. Obyvatelstvo Sahary tvoří převážně Tuaregové, Berbeři a Arabové. Obydlená je především oblast dolního toku Nilu.

Východní poušť

Východní (neboli Arabská) poušť představuje území od pravého břehu Nilu k břehům Rudého moře. Tato poušť je kamenitá. Přechází v Núbijskou poušť.

Západní poušť

Západní poušť se rozkládá na ploše necelých 3 milionů km2. V Egyptě je 681 000 k m2, což je výrazná část. Proto je také tato poušť nejdostupnější turistům, kteří přicházejí do Egypta.Je zde několik úrodných oáz, ale jinak poušť zůstává neobydlená. Rozprostírá se od západního břehu Nilu k libyjské hranici a od Súdánu až ke Středozemnímu moři.

Černá poušť a Bílá poušť

Černá poušť přechází v Bílou poušť. Černá poušť má svůj tajemný nádech a jistě ve vás zanechá hluboký dojem. Je to zvláštní pocit, když všude kolem vás je načernalá barva. Předěl mezi pouštěmi tvoří Krystalová hora.

Sinajská poušť

Sinajská poušť se vyznačuje skalami, štěrkem a kameny. Je spíše geografickým prodloužením Východní pouště.

Výlet do pouště

Do pouště je možné se vypravit na výlet, ale je třeba se na takovou cestu připravit. Výlety do pouště se většinou pořádají z Káhiry. Rozhodně ale nevyjíždějte na poušť bez průvodce. Vhodné je vyjet si do blízkosti několika oáz v Západní poušti. V nich budete moci i přenocovat.

Oblast Nilu

Nil je jedinou řekou Egypta a je to druhá největší řeka světa. Povodí Nilu má rozlohu cca 6 915 000 km2. Řeka pramení v Burundi a teče severovýchodní Afrikou na sever. Ke konci se rozlévá do delty a končí ve Středozemním mořem. Z historie víme, že díky záplavám, které přinášely úrodnou půdu, se zde mohly pěstovat různé plodiny, a proto také mohl vzniknou starověký Egypt. Každoroční záplavy zmizely až po vybudování Asuánské přehrady, tedy v 60. letech 20. století. Dodnes oblast Nilu představuje jediné úrodné místo Egypta. Bylo to tak v dávnověku, je tomu tak i po mnohých staletích. Údolí Nilu se táhne od Násirova jezera po deltu Nilu. Jde zhruba o dvacetikilometrový úsek, kde je soustředěno nejvíce stálých obyvatel a počet obyvatel se stále zvyšuje. V této oblasti se daří zemědělství. Pěstuje se tu bavlna (tou je Egypt vyhlášený), kukuřice, cukrová třtina a zelenina. Významným městem této oblasti je Alexandrie – druhé největší město Egypta.

Sinaj a pobřeží Rudého moře

Turisty, kteří navštíví Egypt, většinou nejvíce láká právě pobřeží Rudého moře. Rudé moře najdete mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Pláže jsou tu skutečně nádherné a ještě nádhernější je azurové moře s rozmanitým podvodním světem, který je tvořen především korálovými útesy. Proto také určitě nikoho nepřekvapí, že místo je vhodné pro potápění. Právě potápění patří mezi lákadla, která vábí do této oblasti stále více turistů. Na některých místech si to mohou zkusit i začátečníci. Velkými městy Sinajského poloostrova jsou Dahab, Nuveiba a Sharm el Sheikh. Když vás omrzí koupání, vydejte se do hor či na poušť. Možností výletů je zde nepřeberné množství, takže si určitě vyberete místo, které chcete poznat nejvíce.

Podmořský život v Rudém moři
Podmořský život v Rudém moři

Flora

Z původních rostlin se jich v Egyptě a především v nilském údolí příliš nezachovalo. Dnes je častou egyptskou rostlinou ibišek a vinná réva. V pouštních oblastech najdeme odolné rostliny, kterými jsou tamaryšky a akácie.V údolí Nilu pro změnu najdeme datlové palmy, fíkovníky a eukalypty. V Egyptě se také pěstuje bavlník, rýže, cibule, obiloviny a cukrová třtina.

Fauna

V poušti najdeme gazely, pouštní lišky a pouštní myši. Jinak zde žijí především králíci, myši potkani, hadi. V Egyptě je doma i jedovatá kobra královská. Ale nebojte se, v turistických zónách byste ji potkat neměli. A samozřejmě nejvýznamnějším zvířetem, kterého tu naopak potkáte velmi často, je velbloud. Užitečným zvířetem je také osel. Samozřejmě tu je i bohatá i podvodní mořská fauna. Mnoho nejrůznějších ryb také najdeme v Nilu.