Doprava

Letecká doprava

Z Prahy se do Egypta dopravíte za necelé 4 hodiny. Není problém se sem dostat z jakékoliv větší evropské metropole. V Egyptě je kolem 90 letišť, ale pouze některé fungují jako mezinárodní. Největší letiště je v Káhiře, ale letadlo vás může také vysadit v Luxoru, Sharm el-Sheikhu, Hurghádě či Alexandrii. Egyptským národním leteckým dopravcem je společnost EgyptAir. Leteckou dopravu můžete také využít, pokud chcete navštívit na vaší dovolené i jinou zemi. Tyto lety jsou ale poměrně drahé. Budete-li zkoumat, který zájezd do Egypta si vybrat, ověřte si, zda jsou do ceny zahrnuty i letecké poplatky. Ceny jsou často uvedeny bez nich, a proto můžete získat falešný dojem, že zájezd je mnohem levnější než jinde.

Lodní doprava

Doprava do Egypta přímo po moři se dnes nevyplatí. Lodní doprava je tu využívaná spíše na celodenní výlety v rámci dovolené. Oblíbené jsou především lodě s proskleným dnem, které vám umožňují sledovat podmořský svět – a že zrovna v Rudém moři je na co se dívat. Chcete se projet po Nilu? I takové výlety jsou v Egyptě možné a hlavně krásné. Projeďte si úsek mezi Luxorem a Asuánem. Kromě toho, že poznáte nové památky, si užijete příjemné relaxaci na vodě.

Podmořský život v Rudém moři
Podmořský život v Rudém moři

Vlaková doprava

Vlakovou dopravu můžete využít i na své dovolené v Egyptě. Především pokud chcete cestovat na delší vzdálenosti. Vlaky jsou pohodlným způsobem, jak zde cestovat, a není to příliš nákladné, ale pozor: někdy jsou vlaky trochu nespolehlivé. Můžete si vybrat ze čtyř cestovní tříd. První a druhá třída představuje pohodlný způsob cestovaní. S těmi druhými dvěma je to horší. Jsou zde i noční expressy se spacími vozy, které jsou velmi luxusní. Projeďte se po trase Káhira - Luxor, která je nejoblíbenější.

Autobusová doprava

Autobusová doprava je v Egyptě vůbec nejlevnější, takže chcete-li ušetřit, je pro vás ideální volbou. Cena mnohdy odpovídá kvalitě. Místní autobusy jsou často neklimatizované, přeplněné, staré a poruchové. Pokud pojedete delší trasu, zvolte si raději klimatizovaný autobus, který sice bude dražší, ale jistě jeho pohodlnost a trošku čerstvého vzduchu oceníte. Nejenže se vám bude lépe dýchat, ale nebudete se muset tolik mačkat jako v neklimatizovaných autobusech.

Automobilová doprava

Pronajmout si auto a jezdit v Egyptě se zdá jako pohodlné řešení, ale měli byste vědět, že silniční provoz tu vypadá jinak, než na který jste zvyklý u nás. Musíte mít mezinárodní řidičské oprávnění a musí vám být více než 25 let. I tak vás ale na silnici čeká džungle, na kterou nejste zvyklí. Řidiči tu jezdí tak, jak chtějí. Značky často ignorují a když chtějí ostatní účastníky provozu upozornit na to, jak pojedou, domlouvají se posunky, klaksonem apod. Jste-li méně zkušený řidič, či jen víkendový, raději si v Egyptě za volant nesedejte. Někdy vyjde poměrně levně, když si pronajmete auto i s šoférem.

Taxi

Taxíky nejsou příliš drahé. Často jsou ale dost nepohodlné. Obdobou taxíků jsou tu tzv. servísy. Najdete je v blízkosti železničních a autobusových zastávek. Jsou to minibusy, které rovněž slouží jako taxíky. Pouze s tím rozdílem, že vozí několik lidí najednou. Proto tyto „taxikáři“ vyvolávají místo, kam jedou, a čekají, až se shromáždí dostatečný počet lidí. Může se vám tedy stát, že budete poměrně dlouho čekat, než vůbec vyjedete.

Tramvaj a metro

Pro Egypt je metro velmi ojedinělý dopravní prostředek. Setkáte s s ním pouze ve dvou městech – v Káhiře a v Alexandrii. Jízdenky nejsou příliš drahé a výhodou je, že oba dopravní prostředky jezdí každých pár minut a to od časných ranních hodin až do půlnoci.