Základní informace

Počet obyvatel

V Egyptě žije cca 77 milionů obyvatel. Průměrná hustota zalidnění je kolem 74 ob./km2. Gramotnost obyvatel v Egyptě dosahuje pouhých 51 %. Obyvatelé jsou z velké části Arabové. Většina z nich žije podél břehů Nilu, a to díky úrodné půdě, která tu je.

Měna

V Egyptě se platí egyptskou librou. Drobnými libry jsou piastry. Jedna egyptská libra (EGP) = 100 piastrů (PT). 1EGP je v přepočtu kolem 3,1 Kč. Egypt není pro nás příliš drahou zemí. Tedy v případě, že netoužíme po luxusu a nezamíříme přímo do drahých oblastí. Peníze si můžete vyměnit na letišti či v hotelích. Výhodnější kurz vám ovšem nabídnou banky či směnárny.

Abu Simbel
Abu Simbel

Hlavní město: Káhira

Největším městem Egypta je Káhira. Má kolem 16 milionů obyvatel a rozkládá se v severovýchodní části Egypta. Káhira je rozdělena do 4 částí - stará Káhira, centrální Káhira, islámská Káhira a okolí. Chcete-li poznat zajímavé památky této metropole, zamiřte na východní břeh Nilu. Ke Káhiře řadíme i nilské ostrovy Gezíru a Ródu.

Další významná města

Kromě Káhiry jsou zde i další velká města. Po Káhiře je druhým největším městem Alexandrie - tu založil Alexandr Veliký . I zde si prohlédnete celou řadu památek (Pompeiův sloup, Kájtbájovu pevnost, Nekropoli Anfúši...). Pro turisty je lákavý také Luxor - jde o zajímavé centrum památek. Za návštěvu dále stojí Asuán, který je branou na jih Núbie nebo Suez.

Státní zřízení: republika

Egypt je parlamentní republikou prezidentského typu. Republika je členěná na 25 guvernorátů. Je zde dvoukomorový parlament, ve kterém je zastoupeno více stran. Prezident je volen na šest let.

Poloha a rozloha

Egypt se rozkládá na ploše 997 739 km2. Leží v severovýchodní části Afriky na Sinajském poloostrově. Patří k němu několik ostrovů v Golfském zálivu a Rudém moři. Egypt sousedí na západě s Libyí, na jihu se Sudánem a na severovýchodě s Izraelem.

Povrch

Přes 90% rozlohy země tvoří pouště. Život tu najdete především v deltě řeky Nilu (stejně jako u starověkého Egypta) a samozřejmě v přímořských letoviscích a v blízkosti významných památek. V deltě Nilu se obyvatelé snaží živit pěstováním zemědělských plodin. V posledních letech však stále výraznější část státních příjmů tvoří turistický ruch.

Časové pásmo

V Egyptě je časový posun. Proto si zde nezapomeňte přeřídit hodinky o hodinu napřed.

Jazyk

V Egyptě se mluví arabštinou. V turistických oblastech není problém se domluvit anglicky či francouzsky. Především obchodníci alespoň běžné fráze v těchto jazycích ovládají.

Náboženství

Z náboženství v Egyptě převažuje islám. Přibližně 90% Egypťanů se hlásí k sunnitskému islámu, které je státním náboženstvím. V malé míře (7%) je zde zastoupené i křesťanství, tzv. koptské křesťanství. Zbylí věřící jsou katolíci, pravoslavní či židé.

Turistický ruch

Turistický ruch v Egyptu se stále zvyšuje. Jde o zemi, která má opravdu co nabídnout. Dáte-li přednost spíše poznávacímu zájezdu, doporučujeme vám zamířit k pyramidám, do Théb, do Luxoru či do Abú Simbel. Dovolenou u moře, která zahrnuje plavání, opalování se, potápění se a další radovánky na pláži, si nejvíce užijete na pobřeží Rudého moře, na kterém v posledních letech vyrostla četná letoviska, která lákají turisty z celého světa. Oblíbenými středisky jsou Ain-Sukhna, Hurghada, Al Qussair, Marsa Alam atd.