Turistické cíle

Káhira

Káhira (arabsky El-Káhira, v překladu vítězná) je největším městem Egypta. Má 17 milionů obyvatel a je častým cílem turistů navštěvujících Egypt. Máte-li možnost ho navštívit, rozhodně se mu nevyhýbejte. Káhiru najdete na východním břehu Nilu. Káhira se dělí na ostrov Ródu a Starou Káhiru, Islámskou Káhiru a Centrální Káhiru. Kam se podívat, budete-li v Káhiře?

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze

Egyptské muzeum: najdete ho na náměstí Mídán Tahrír. Zaujme vás, pokud jste nenasytnými obdivovateli egyptských památek. Je tu k prohlédnutí 120 tisíc různých předmětů. Najdete zde i takové cennosti, kterými jsou poklad z Tutanchamovy hrobky. Pokuste se vyhnout návštěvě muzea v ranních hodinách. To se totiž směřuje většina turistů a bývá tu dost přelidněno. Památky jsou zde krásné, ale bohužel (a to ani za příplatek) se zde nesmí filmovat a fotografovat.

Koptské muzeum: nachází se v Koptském městě a je poměrně nově zrekonstruované. Najdete zde impozantní sbírku koptského umění. Koptskou sbírku tohoto rozsahu nenajdete nikde ve světě. Najdete tu koptské vyšívané hedvábné obleky, náboženské výjevy, koptskou kamennou kazatelnu, sloupy.

Garden City: jde o nejpřitažlivější čtvrť Káhiry a bude se vám tu líbit, především pokud chcete na chvíli utéci před chaosem Káhiry. Najdete tu např. britské a americké velvyslanectví. Budete-li tudy procházet, dívejte se pozorně na okolní budovy. Představují různé druhy architektonických stylů.

Muzeum islámského umění: Jsou zde vzácné památky ze starověku, z různých řemesel atd. Najdete tu i velkou mašrabíju z tisíce kousků dřeva a zároveň se o ní dozvíte více informací. Celá islámská Káhira je velmi zajímá. Je zde velké množství mešit, madras, úzkých uliček.

Káhirská věž: moderní Káhirská věž je vysoká 185 m. Odtud budete mít nádherný výhled na Káhiru. Věž má ve své kopuli otáčecí restauraci a bar. Budete-li mít jasné počasí, dohlédnete až ke gízským a sakarským pyramidám

Zamáliak: další čtvrť v Káhiře, bydlí zde movitější lidé. Prohlédněte si tu dvojici oranžových budov hotelu Cairo Marriott. Je to významná dominanta této části města.

Citadela: k tomuto místu směřuje mnoho turistů. Citadela byla dlouhých 700 let sídlem egyptských panovníků. Z horních teras se můžete rozhlédnout do okolí. Citadela byla postavena Salahem ad Dinem ve 12. století. Nejznámější zdejší stavbou je Alabastrová mešita.

Mešita sultána Hasana: jde o jednu z nejkrásnějších a největších káhirských mešit. Mešita má 150 metrů na délku a 70 metrů na šířku.

Pyramidy v Gíze

Pokud vás na Egyptu lákají především pyramidy, jistě zamíříte především do Gízy. Najdeme ji cca 10 km od západního břehu Nilu. Gízu tvoří tři pyramidové komplexy, které si jistě nenechte ujít a prohlédněte si je zblízka. Všichni už dnes víme, že pyramidy sloužily jako obrovské hrobky významných králů. Společně s nimi zde pohřbívali zlato, šperky, různé nástroje a další předměty, které je měli provázet na cestě na onen svět.

Nejznámější turistické cíle Gízy:

Velká pyramida (Chufuova pyramida)

Chufuovu neboli Velkou pyramidu považujeme za nejznámější a nejvzácnější pyramidou vůbec. Tato pyramida je skutečně obrovská. Do 19. století dokonce byla nejvyšší stavbou na světě. Je vystavěna z 2 milionů dvouapůltunových kamenných kvádrů.

Rachefova pyramida

Rachefova pyramida je o něco menší než Velká pyramida. Zdálky ale vypadá větší. Nenechte se ovšem mýlit – je to způsobeno tím, že je postavena ve vyšší nadmořské výšce. Nejvýznamnější památkou, kterou si tu prohlédnete, je králův žulový sarkofág. Je zde mnohem snadnější cesta k pohřební komoře než u Velké pyramidy. Je také méně propracovaná než pyramida Chufuova. To jí ovšem na kráse neubírá.

Menkaureova pyramida

Tato pyramida je mnohem menší než zbývající dvě. Délka její základny je pouze čtvrtinová. Tak jako tak má i tato pyramida své velké kouzlo. U této pyramidy nevznikl hřbitov pro příbuzné panovníka jako u předchozích dvou pyramid.

Muzeum sluneční bárky

Muzeum najdete na jižní straně Velké pyramidy. Je v něm loď přezdívanou sluneční bárka. Byla objevena v blízkosti pyramid roku 1954 – jde o staroegyptskou pohřební loď. Můžeme soudit, že převážela Chufuovo tělo, ale jisté to není.

Sfinga

Sfinga představuje největší a nejmohutnější sochu v Egyptě a nachází se na západním břehu Nilu v Gíze v Rachefově pyramidovém komplexu. Nejvyšší bod sfingy měří 20 m a dlouhá je 73 m. Socha představuje pravděpodobně panovníka Rachefa ze IV. dynastie. Hlava je připojena k tělu zvířete. Sfinga byla vytesaná z výstupku skály. Sfingu kolem roku 1400 př. n. l. opravil Thutmose IV., král XVIII. dynastie. Vztyčil zde granitovou patnáctitunovou stélu. Mýtus mluví o tom, že jako mladý zde byl na výpravě, přepadla ho únava, usnul tu a sfinga se mu zjevila. Slíbila mu egyptský trůn za to, že ji opraví, a tak se i stalo. Účelem sfingy je strážit vchod do Údolí mrtvých. Sfinga je ještě dnes obklopena mnohými legendami. Sfinga má ulomený nos. Jestli za to mohou povětrnostní podmínky, nebo něčí nenechavá ruka se neví. Ví se ale, že to neudělal Napoleon, kterému poničení této velkolepé památky bylo připisováno.

Sfinga
Sfinga

Alexandrie

Alexandrie představuje druhé největší město Egypta. Nezaložil ho nikdo jiný než Alexandr Veliký, a to v roce 332. Jaké památky navštívit v Alexandrii?

Katakomby Kóm eš-Šukáfa

Tyto katakomby představují největší řeckořímskou nekropoli v Egyptě. Katakomby vznikly již ve 2.století po Kristu. Původně sloužily jako menší pohřebiště. Časem se ale prostor zvětšil. Katakomby jsou vytesány do hloubky cca 35 metrů.

Řeckořímské muzeum

Zajímají-li vás artefakty z tohoto místa, neváhejte a vydejte se do Řeckořímského muzea, ve kterém najdete přes 40 000 různých předmětů z dávné historie Alexandrie. Předměty pochází z let 331 př. n. l. až 640 n. l. a obsahují sbírku staroegyptského umění, antického, ale i křesťanského.

Pompeiův sloup

Pompeiův sloup se nachází na jihozápadní části města. Je vysoký 27 metrů a je z červené asuánské žuly. Tento sloup je součástí Serapea, což je krásný chrám, který byl založen 300 př. n. l.

Tím ale památky Alexandrie nevyčerpáváme. Mezi další patří: Bibliotheca Alexandrina (největší knihovna antického světa), Hotel Cecil, Kaváfisovo muzeum (Kaváfis – básník), Palác Rás at-Tin s krásnými zahradami, Nekropole Anfúši, Královské muzeum šperků, Palác Montazah, Pastroudis (starodávná kavárna).

Luxor

Luxor (ve starověku Veset) je velmi významným místem Egypta. Nachází se 700 kilometrů od Káhiry. Na východě je mnoho chrámů, na západním břehu si můžete prohlédnout Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnónoy kolosy. Zajděte do zdejšího muzea mumifikace. Hojně navštěvovaný je zejména chrám v Luxoru, který najdete na břehu Nilu. Zkuste si chrám prohlédnou z Áleje sfing - odtud je na chrám nádherný výhled. Álej sfing spojuje Luxor a Karnak. Chrám je zasvěcen bohu Amonovi, je velmi rozsáhlý a zdobí ho mnoho soch a obelisků. Máte-li možnost noční návštěvy, absolvujte ji, celý komplex je dobře nasvícen.

Karnak

Karnak je nejvýznamnějším egyptským chrámových komplexem, který je zasvěcen především bohu Amonovi. Leží pouze 2 kilometry od Luxoru. Výstavba Karnaku spadá do období Střední říše. Stavba komplexu trvala celých 1 500 let. Každý faraon se snažil přistavět a komplex vylepšit. Dnes je celková plocha areálu 300 000 m2. Nejzajímavějšími částmi chrámového komplexu jsou: Velký sloupový sál (v minulosti bylo zastřešeno), Posvátné jezírko (sloužilo k rituální čistotě), Velké nádvoří, Álej beranních sfing (beran je Amonovým posvátným zvířetem).

Chrám v Karnaku
Chrám v Karnaku

Údolí králů

Údolí králů si rozhodně nenechte ujít. Jde o pohřebiště faraonů Nové říše. Bylo zde nalezeno 62 hrobek, které byly očíslovány podle pořadí, ve kterém byly objeveny. Údolí králů najdete naproti Luxoru. Je rozděleno na Západní údolí a Východní údolí. Nejvíce legend se pojí s Tutanchamónovou hrobkou, o kterou je také největší zájem. Na stěnách hrobek si budete moci prohlédnou hieroglyfické nápisy, které jsou převzaté z „Knihy podsvětí“ a „Knihy bran“. A proč se zrovna toto místo stalo pohřebištěm? Především kvůli špatné přístupnosti. Faraoni byli pohřbíváni s cennými poklady, takže nebylo žádoucí, aby šlo o snadno dostupné místo.

Hatšepsutin chrám

Pokud vás jen trochu zajímají chrámy, tento vás uchvátí. Je zčásti vybudován ve skále a nachází se v Dér el-Bahrí. Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla kolem poloviny 15. století př. n. l. Hatšepsutin chrám najdete na druhé straně hory, kde se rozkládá Udolí králů. Na sloupech, kterými je chrám rámovaný, najdete sochy boha Usira.

Al-Alamajn

Al-Alamajn (nebo také Al-Alamejn) je vesnička na pobřeží. Nachází se západně od Alexandrie. Návštěvu tohoto místa doporučujeme zejména všem, kteří mají zájem o druhou světovou válku. Právě Al-Alamajn se stal dějištěm jedné z bitev, která byla poměrně významná. Rozhodlo se tu o dalším osudu Afriky. Navštivte tu Válečné muzeum, které se nachází západně od vesnice a nechte se podrobněji seznámit s průběhem zdejšího konfliktu. Před muzeem uvidíte tanky a dělá přímo z bitvy. Východně odtud si můžete prohlédnout válečný hřbitov Commonwaelth. Narazíte tu na německý hřbitov a na italský hřbitov.

V blízkosti je letovisko Sídí Abd ar-Rahmán, který si zamilujete, pokud máte rádi klid. Není turisticky tolik zpropagované a jezdí sem spíše menší počet lidí, i když jde o hodně moderní a luxusní středisko.

Abú Simbel

Abu Simbel se nachází 280 kilometrů od Asuánu. Najdete tu dva chrámy, které jsou vytesány ve skále. Větší chrám je chrám krále Ramessa II. Menší chrám je Hathořin chrám. Velký chrám vás zaujme především svými čtyřmi sochami faraóna, které jsou velké 20 metrů. Ovšem i vnitřní část chrámu stojí za podívanou. Jsou zde sochy Ramesse II., různé nástěnné reliéfy. Na místě, kde tyto chrámy stojí, nestály vždy. Teprve roku 1968 byly přeneseny o 200 metrů dále a o 60 metrů výše. Důvodem přemístění chrámů byla stavba Asuánské přehrady. Hrozilo, že pokud chrámy zůstanou na svém místě, budou zatopeny. Až chrámy uvidíte, sami uznáte, že by to byla skutečně velká škoda. Večer si nenechte ujít zdejší zvukovou a světelnou show, která je pořádána od roku 2000.

Asuán

Asuán leží na Nilu, v jižní části Egypta. Právě Asuán je důležitým rozcestníkem pro různé turistické výlety, ať už se chystáte vydat na plavby po Nilu či za památky do Luxoru či Káhiry. Asuán je považován za velmi klidné místo Egypta. Velmi se vám zalíbí projížďka po Nilu. Kolem vás ovšem bude poušť. Zde totiž skutečně sahá až k břehům řeky.

Asuánské muzeum

Asuánské muzeum najdete na jihu ostrova Elefantína. Prohlédnout si zde může různé předměty – od doby pravěku až po mumie. Jde o věci nalezené v oblasti Asuánu.

Hrobky Urozených

Hrobky Urozených jsou situovány na západní břeh Nilu. Z těchto urozených zde našli odpočinek např. princ Sarenputa II. (z 12.dynastie), Mehua (šlechtic z 6. dynastie) a další významné osoby. Kromě šlechtických hrobek zde najdete i hrobky významných kněží a guvernerů.

Nedokončený obelisk

Podívat se na tuto oblíbenou památku z doby Nové říše můžeme jen díky tomu, že jde o nepovedený obelisk, který se znehodnotil. Je velký 42 metrů, materiál je z červené žuly. Zůstal nedokončen po opracování z jeho tří stran. Příčinou bylo jeho prasknutí. Z tohoto žulového dolu se těžily obelisky, které většinou dosahovaly velikosti kolem 30 metrů a byly používány k různým stavbám. Nedaleko naleznete fátimovský hřbitov s islámskými hrobkami.

Nilometr

Nilometr byl znovu objeven roku 1822 a jeho úkolem bylo měřit, kam až dosahují záplavy a co to znamená pro budoucí úrodu.

Z dalších míst stojí za návštěvu ještě Kitchenerův ostrov (neboli „Ostrov rostlin“), Klášter sv. Simeona (pouštní klášter na západním břehu Nilu), Mauzoleum Ágy Chána (pískovcová stavba s kupolí a vížkami), Ostrov Elefantína (nejstarší osídlená část Asuánu), Nubijské muzeum…

Kom Ombo

Egyptské město Kom Ombo se nachází 60 km od Asuánu. Vyberete-li si ho za cíl svého výletu, jistě to bude díky zdejšímu chrámu, který vám poskytne hezkou prohlídku i pěkný výlet do okolí, především na Nil. Prohlídka Kom Omba může být i součástí plavby po Nilu, kterých se v této oblasti pořádá poměrně velké množství. Chrám Kom Ombo vystavěla dynastie Ptolemaiovců. Chrám je rozdělen do dvou částí, které jsou zasvěceny bohu Horovi a Sobekovi.

Edfu

Edfu najdete na Nilu. Nachází se zhruba uprostřed cesty mezi Asuánem a Luxorem. K oběma městům to je cca 100 kilometrů. I zde si můžete prohlédnout chrám, konkrétně Horův chrám, který je velmi zachovalý. Místním bohem byl Hor, kterému je chrám zasvěcen. Uvidíte zde jeho velkou sochu v podobě sokola - najdete ji na nádvoří. Podle starověkých mýtu zde došlo ke střetu boha Hora s Sutehem, jeho strýcem. Tento motiv tu je znázorněn na reliéfech.

Ostrov Giftun

Ostrov Giftun je oblíbený cíl výletu. Vyjíždí se sem jachtou z Hurghady. Cestou si prohlédnete korálové ostrovy a je zde možnost potápění se. Máte-li možnost, určitě této možnosti využijte. Potápění je v Egyptě vyhlášené a zdejší podmořský svět je skutečně rozmanitý. Bude to pro vás zážitek, na který dlouho nezapomenete.

Barevný kaňon

Toto místo je vhodným tipem na celodenní výlet. Jen samotná cesta k němu trvá pouští cca 2 hodiny. Barevný kaňon najdete na severozápadě v Sinajské poušti. Prohlédnout si tu můžete překrásné horniny, ale i kresby na stěnách skal. Jistě vás zaujme hra barev i různé tvary skal. Cestou do Barevného kaňonu se pravděpodobněji zastavíte v beduínském táboře, kde uvidíte zahalené domorodkyně. Výlety do Barevného kaňonu jsou většinou spojené s návštěvou Nuweiby či s prohlídkou města Dahab, ve kterém je největší obchodní zóna na jihu Sinaje. Na dno Barevného kaňonu se dostanete kamenitou stezkou. Kaňon je poměrně hodně úzký - některými průchody projde sotva jeden člověk.

Jeruzalém

Do Jeruzalému se nejlépe dostanete, pokud jste na dovolené v Sharm El Sheikhu. Jeruzalém je město na Blízkém východě, ve kterém se setkávají tři světová náboženství - judaismus, křesťanství a islám. Město se rozkládá v Judských horách na hranici Středozemního a Mrtvého moře. Pravděpodobně vyjedete už v brzkých ranních hodinách. Přejedete egyptsko-izraelskou hranici. Cestou se zastavte u Mrtvého moře, které je cca 30 km od Jeruzaléma. Je zde mnoho zajímavých památek, např.:

Zeď nářků

Zeď nářků neboli Západní zeď byla postavena z jednoho obrovského kusu kamene. Účelem této zdi bylo oklopovat Chrámovou horu. Dnes je tato zeď nejposvátnějším místem Židů, kteří sem přicházejí z celého světa. Často tu Židé svým synům provádějí „Bar micva“ - obřad, při kterém se z chlapce stává dospělý muž.

Skalní dóm

Skalní dóm je nejstarší a nejvýznamnější islámskou svatyní světa. Byl vystavěn v letech 688 až 692. Přestože je zasvěcena islámu, její tvar připomíná spíš křesťanskou architekturu. Uvnitř jsou nádherné mozaikové vzory, které mají prvky byzantského umění.

Chrám božího hrobu

Chrám božího hrobu byl postaven na místě údajného ukřižování Ježíše Krista. Dostanete se sem Křížovou cestou Via Dolorossa.

Mea Šearim

Mea šearin je čtvrtí ortodoxních Židů. Najdete zde hroby judských králů. V této čtvrti se lépe seznámíte s tím, jak Židé žijí, jak chodí oblékaní. Čtvrť se nachází směrem od Damaškové brány.

Izralské muzeum

Izraelské muzeum najdete na pahorku Givat Ram. Prohlédnete si v něm judaistické a etnografické sbírky, různé artefakty z Afriky, ale i Ameriky, Oceánie a Dálného východu. Při své pocházce muzeu určitě nevynechejte Svatyni knih, která je velmi zajímavá.

Mrtvé moře

K Mrtvému moři se dostanete pravděpodobně v rámci výletu do Jeruzalému. Vyzkoušejte na vlastní kůži blahodárné účinky tohoto moře. Moře se vyznačuje tím, že je nadměrně slané. Slanost dosahuje až 35 %, to je v průměru desetkrát více než v jiných mořích. Slaná voda vás bude nadnášet, takže nemusíte ani plavat. A proč dostalo moře přívlastek mrtvé? Moře je natolik slané, že v něm téměř nic nežije.

Oázy Západní pouště

Láká vás horká a tajemná poušť? Zamiřte na Západní poušť a pokochejte se zdejšími oázami – kouskem přívětivějšího místa v nekonečném neúrodném kraji. Najdete tu třídové monolity. Při návštěvě rozhodně nevynechejte islámskou osadu Al-Qasr.

Oáza Siwa

Je to kousek nevyprahlého a krásného území uprostřed nekonečných kilometrů pouště. Najdete zde husté palmové háje, slaná jezera, obrovské duny. Zamířit můžete i za ruinami měst Shali a Aghurni. Poblíž oázy Siwa najdete také příjemné místo ke koupání, kterým je Bir Wahed. Pobyt v oáze je zkušenost, která se vám navždy do paměti zaryje jako příjemná vzpomínka.

Egypt nabízí spoustu zajímavých míst. Jistě najdete i další zajímavá místa, kam se vydat za poznáním, zábavou, ale i za tajemnem a záhadou.