Před odjezdem

Vízum

Pro vstup do Egypta je potřebné vízum. Pokud letíte s cestovní kanceláří, tak ta vízum obstará za vás. Pokud cestujete na vlastní pěst, musíte si ho zařídit sami. Vízum získáte v Praze na egyptském velvyslanectví, které najdete na adrese Pélleova 14, Praha 6. K tomu, abyste dostali vízum, budete potřebovat platný cestovní pas, foto, vyplněný formulář a poplatek, který činí 700 - 1 100 Kč. Přesnou cenu určují další specifika. Vyřízení žádosti o vízum by mělo trvat 3 pracovní dny, ale nespoléhejte na to a raději si vízum opatřete dříve. Není problém si obstarat vízum až v Egyptě, konkrétně v Káhiře, Hurgádu či Luxoru.

Clo

Berete-li si s sebou nějakou cennější elektroniku, např. notebook, musíte jej proclít. Případnou krádež této elektroniky nahlašte policii. V opačném případě to bude na letišti bráno tak, že jste věc prodali, a budou od vás vymáhat clo. Po příletu si můžete koupit až 4 litry alkoholu a 200 cigaret.

Citadela v Káhiře
Citadela v Káhiře

Specifická kultura

Před odjezdem do Egypta je třeba si uvědomit, že jde o jinou kulturu, která má jiné zvyky a vyžaduje jiné chování. Při neznalosti muslimské kultury můžete snadno urazit zdejší lidi. Ženy by zde neměly příliš nosit výstřihy, šaty a tílka na ramínka atd. Ani projevy lásky v podobě polibků či držení za ruku na veřejnosti nejsou zrovna vhodné. Vhodné také není pít alkohol na veřejnosti.

Časový posun

V Egyptě je čas posunutý o hodinu napřed. Mají tam tedy vždy o hodinu víc než u nás. I zde dělí čas na zimní a letní, ale přechody časů jsou v jiné dny než v Evropě. Snadno by se vám mohlo stát, že si necháte ujet autobus do některých míst, kam nejezdí doprava příliš často a pak kvůli tomu půl dne čekat na jiný spoj, není zrovna příjemné.

Znalost cizích jazyků

Budete-li se pohybovat v letoviscích či v jiných oblastech, ve kterých je mnoho turistů, nemusíte mít obavy. Mnozí obchodníci umí alespoň základní anglické fráze. Někteří ovládají částečně i francouzštinu. Problém vám nastane, budete-li se chtít vzdálit do některých neturistických zón.

Značení památek

Pokud si plánujete, že v Egyptě shlédnete co nejvíce památek, měli byste vědět, že mnoho z nich jsou velmi špatně značené a může být obtíž se k nim dostat. Proto se raději nechte navést v recepci vašeho hotelu či se zeptejte nějakého domorodce. Budete-li příliš spoléhat na silniční a uliční ukazatele, hrozí vám bloudění.

Výměna peněz

Egyptskou libru je možné vyměnit až na míste, je vhodné si proto s sebou brát eura a dolary, které zde bez problému směníte. Peníze směňte v bankách, směnárnách či v hotelích. Nesnažte se vyměnit peníze na černé trhu - za prvé tak zbytečně ohrožujete svou bezpečnost a za druhé jsou za to pokuty.

Doprava půjčeným autem

Pokud nejste dobrým řidičem, tak půjčení auta v egyptské půjčovně raději neriskujte. Řízení zdejších silnic dokáže potrápit i hodně zkušené řidiče. Občas na zdejších silnicích máte pocit, že značky snad ani neexistují a když ano, tak účastníci silničního provozu o nich vůbec nic neví. Budete-li si přeci jen půjčovat auto, využijte spíš mezinárodních půjčoven.

Potřebná očkování

Očkování je vhodné zejména v případech, kdy nejste ubytováni v hotelu a cestujete na vlastní pěst. Pak je doporučeno očkování proti tetanu, záškrtu, obrně, tyfusu a infekční žloutence (hepatitida typu A). Někdy vám lékař doporučí i očkování proti zánětu mozkových blan. V hotelech by žádné riziko hrozit nemělo. Nezapomeňte si s sebou vzít také dobře vybavenou lékárničku.

Elektrická síť

V Egyptě je obvyklá síť 220 V. V hotelích najdete takové zástrčky, na které jste zvyklí z Evropy.