Přímořská letoviska

Především na pobřeží Rudého moře vyrůstají stále nová letoviska. Egypt se snaží nalákat do své země co nejvíce turistů a zvýšit tak obrat z turistického ruchu.

Hurghada

Hurghada leží na pobřeží Rudého moře a je nejznámějším a nejvyhledávanějším letoviskem v Egyptě. Žije zde cca 40 000 obyvatel. Počet obyvatel se především během sezóny prudce zvedá. Hurghada se nachází cca 450 km od Káhiry. Letovisko se táhne při pobřeží v délce 25 kilometrů. Naleznete tu přístav, z kterého skoro každý den odjíždějí rychlolodě a trajekty.

Vyberete si tu jistě ubytování podle svého gusta i podle svých finančních možností. Výběr je skutečně široký - od nejdražších hotelů až po levná řešení ubytování. Ze špičkových hotelů si jmenujme např. Hilton Hurghada Log Beach Resort, Steigenberger Al Dau Beach Hotel, Desert Pearl Beach Apatmenst, Conrad Hurghada Resort. Chcete-li nějaký levnější hotel, vhodnou volbou je Hotel Ali Pasha, Captains Inn, Hotel Areana Inn.

Podmořský život v Rudém moři
Podmořský život v Rudém moři

Hurghada byla dříve malá, méně významná rybářská vesnička. Až díky turistickému ruchu celá tato oblast získala své renomé. Toto letovisko se proslavilo především možností potápět se. Mnozí vyhledávají Hurghadu právě díky této nabídce. Pod hladinou Rudého moře je skutečně nádherný svět, který stojí za to vidět. Když si připlatíte, získáte i hezké fotky z vašeho podvodního bádání.

Měsíčně navštíví toto letovisko neuvěřitelných 120 000 turistů. Pláže jsou tu písčité a každý hotel má kus svého pobřeží. Pokud nebydlíte v hotelu, musíte si za vstup na pláž připlatit.

Do Hurghady poputujete letadlem cca čtyři hodiny, a to buď z Brna, Ostravy nebo z Prahy. Přímo v Hurghadě se dá rychle a levně přepravovat mikrobusy, které jsou zde využívány jako městská hromadná doprava.

Z Hurghady je vhodné podnikat různé výlety lodí - nejlépe lodí s proskleným dnem, abyste si vychutnali krásu podmořských hlubin. Můžete si zaplatit celodenní výlet lodí na ostrov Giftun. Tak pokud netrpíte mořskou nemocí, zpestřete si svou dovolenou příjemným výletem. Ovšem dejte si pozor na různé prodejce výletů - ne všechny nabídky by uspokojily vaší představu. Nejlepší reklamou jsou reference od lidí, kteří mají již s koupí výletu nějakou zkušenost, takže se nebojte poptat se ostatních turistů v Hurghadě.

Safaga

Letovisko Safaga najdete na jižním egyptské pobřeží. Rozprostírá se cca 50 kilometrů od nejznámějšího letoviska Hurghady. Toto městečko je stále spíše poklidné a turistický ruch se tu teprve rozrůstá, ale už teď je vidět, že si u zahraničních turistů stále získává na větší a větší oblibě. Bude se vám tu líbit, především pokud máte rádi vodní sporty. Můžete tu provozovat windsurfing a potápění. Roku 1993 se zde konal světový šampionát ve windsurfingu. I možnosti potápění jsou zde na vysoké úrovni a právě díky tomuto sportu se stala oblast velmi vyhledávanou. Začali ji čím dál častěji navštěvovat turisté a relativně během chvíle zde vyrostlo velké množství hotelů a dalších ubytovacích zařízeních. Potápěče potěší to, že korálové útesy jsou tady méně poškozené než např. v Hurghadě. Jsou tu také mnohem příznivější ceny potápění. Potěší vás i zdejší krásné písečné pláže. Místo je vhodné pro rodinu s dětmi. Pozor ale na problematičtější vstup do vody. Chcete-li si užít spíše bujarých večerů, vyrazte jinam, např. do Hurghady.

Vyhlášenými hotely této oblasti jsou např. Shams Safaga, Lotus Bay Safaga či Menaville.

Ain Soukhna

Destinaci Ain Soukhna najdete na pobřeží Rudého moře u Suezského průplavu. Nachází se zhruba 120 kilometrů od Káhiry. Název Ain Souhkhna v překladu do češtiny znamená „horký pramen“. Toto pojmenování vzniklo podle minerálních pramenů, které se nacházejí v blízkosti. Pláže s hotely, se stánky, s občerstvením a s různými obchůdky určené především turistům se táhnou v pruhu 60 kilometrů. Je to poměrně nově vystavěná oblast. Letovisko se začalo stavět teprve v roce 1998. Ovšem za tu dobu se stihlo vybudovat spoustu hotelů a dalších ubytovacích zařízeních a zcela se oblast přizpůsobila turistickému ruchu. Obyvatelé, kteří tu bydlí, patří majetkově většinou do střední vrstvy. U některých z místních si dokonce můžete pronajmout jejich vilu. Tyto způsoby ubytování má mnoho turistů ve velké oblibě.

Jsou tu nádherné písčité pláže s průzračným mořem, které vás okouzlí. A když už vás přece jen moře přestane bavit, vypravte se na výlet, např. k Suezskému kanálu či ke klášterům ve Východní poušti.

Historických památek je tu vcelku hodně. Najdete zde velmi staré kláštery. Za zmínku stojí především Klášter sv. Kateřiny a Klášter sv. Antonína, který je obklopen skalními stěnami. V těchto klášterech jsou dokonce zachovány i původní rituály. Příjemná procházka je také na horu Sinaj.

Od Káhiry to máte hodinu cesty, takže budete-li se nudit, víte kam zamířit. Mnoho Káhiřanů potkáte právě v Ain Soukhnu. Rádi sem jezdí na dovolenou.Oblast je vhodná pro rodiči s dětmi. Je tu totiž pozvolný vstup do moře a toto místo je celkově spíše klidnější. Je tu také mnoho hřišť a vodních parků, ve kterých se jistě vaši potomci zabaví. Pokud si budete chtít zašnorchlovat, tak se tomuto místu spíše vyhněte. Pro tuto činnost není vhodné, ale jinak nemá Ain Soukhna žádnou další vadu na kráse.

Kromě příjemného opalování na pláži, vám Ain Soukhna nabízí velké lázně a terapeutické centrum a pokud jste propadli golfu, tak nezapomeňte navštívit zdejší golfové hřiště. Z těch nejznámějších hotelů si můžete vybrat např. Palmera Beach Resort, Stella di Mare, PlanHotel, Swiss In.

Marsa Alam

Letovisko se nachází severně od Východní pouště, zhruba 200 kilometrů od Hurghady. Marsa Alam byla dříve rybářskou vesničkou, která měla zisky především z rybolovu a z dobývání fosfátů. Doba se změnila. Teď, stejně jako většina oblastí v okolí, se Marsa Alam snaží těžit co nejvíce z turistického ruchu. Toto letovisko je teprve v rozpuku, ale postupně z něj vyrůstá středisko plné luxusu, pohodlí a kvalitních služeb.

Tato oblast je oblíbená především díky vhodným podmínkám pro potápění, šnorchlování a rybaření. Ale i na další vodní sporty tu není zapomínáno. Můžete tu surfovat či jachtařit. Zkrátka budete si tu moře užívat naplno. Zajímá-li vás podmořský svět, nenechte si ujít místo Fury Shoal. Zde je korálový útes, v jehož blízkosti můžete zahlédnout i žraloka nebo delfína. Ocitnete se v kouzelném světě, který vás jistě uchvátí stejně jako tisíce turistů před vámi. Oblíbený je podmořský útes Samadai neboli „Domov delfínů“.

V Marsa Alam si užijete spíše klidnější dovolenou. Není ještě tolik turisticky populární, ale nebojte, to lokalitě půvabu neubírá, spíše naopak. Výhodou tohoto letoviska je, že poměrně nedaleko se nachází nové mezinárodní letiště. Bylo dokončené teprve roku 2001.

Vyjeďte si do nedalekých smaragdových dolů. Najdete je mezi nilským údolím a letoviskem Marsa Alam. Jde o nejstarší oblast, ve které se těžily smaragdy. Vypravit se na výlet můžete také do Východní pouště - ovšem nezkoušejte to na vlastní pěst. I když máte dobrodružnou duši, není dobré vrhat se do něčeho, s čím nemáte zkušenosti. Poušť může být hodně nebezpečná. V nabídce je mnoho organizovaných výletů, které jistě uspokojí vaše nároky a trošku toho adrenalinu si užijete taky.

Letovisko Marsa Alam nemá své turistické centrum města jako třeba mnohem navštěvovanější Hugharda, ale to není problém. Vydat se můžete do blízkého městečka El Quiser. Navštivte také uměle vybudované městečko Port Ghalib. Najdete tu přístav s výletními loděmi. Toto městečko se rychle rozrůstá a poskytuje stále více služeb zaměřené na turisty. A kde se v Marsa Alam ubytovat? I když jde o lokalitu, která teprve získává na významnosti coby centrum cestovního ruchu, možností je tu dost. Chcete-li skutečně luxusní ubytování, najdete jej v zálivu Coraya Baly. Vybrat si můžete především mezi nádhernými hotely, např. Akassia, Solymar Solitaire, Calimera Habiba Beach, Coraya Beach, Badawia Resort.

El Gouna

Destinaci El Gouna (často přezdívaná jako "egyptské Benátky") najdete pouhých 25 kilometrů od Hurghady. Jde o uměle vytvořené letovisko s vykopanými lagunami, které byly propojeny s mořem. Založeno bylo počátkem 80. let a od té doby jen vzrůstá. V El Gouně si užijete skutečný luxus. Služby jsou zde na velmi vysoké úrovni. Najdete tu nádherné hotely, ale i soukromé přepychové vily. Mnohé z těchto vil patří slavným osobnostem z různých koutů světa. Nevýhodou tohoto místa je fakt, že ceny jsou tu podstatně vyšší než v jiných letoviscích. Každý luxus něco stojí. Výhodou naopak je, že zde vám obchodníci nevnucují tolik suvenýry a jiné výrobky. V ostatních destinacích to je mnohem horší. Letovisko má své dva přístavy. Jistě byste si i vy přáli mít v přístavu Abu Tig Marina svou jachtu, stejně jako ji zde mají zdejší milionáři. Pokochejte se alespoň pohledem na ně, jsou opravdu překrásné. Možná jachtu nemáte, ale tak se alespoň projeďte lodičkou po lagunách. Tyto výlety příjemně zpestří vaší dovolenou.

Bude-li vás El Gouna už nudit, není problém si dojet do blízké Hurghady. Společnost El Gouna Transport zajišťuje několikrát denně autobusové spoje mezi těmito dvěma destinacemi. Pokud hrajete rádi golf, pak vás určitě nadchne zdejší 18ti jamkové hřiště. Je nádherné. Najdete tu i mnoho vodních překážek a greeny vyžadující velkou přesnost úderů.

Vyjeďte si zašnorchlovat na ostrov Giftun či na výlet do pouště. Vyrazit můžete i do větších měst, např. do Luxoru či do Káhiry. A kde se tady ubytovat? Stejně jako v ostatních letoviscích Egypta je možností více než dost. Nabízí se vám: Panaroma El Gouna, Arena Inn, Steigenberger Golf El Gouna, Steigenberger Golf Resort De Luxe, Movenpick El Gouna, Sheraton Miramar.

Sinajský poloostrov

Sinajský poloostrov (Sinaj) se nachází mezi Středozemním mořem a Rudým mořem. Na západě je ohraničen Suezský průplavem. K Egyptu náleží teprve od roku 1982. I když většinu poloostrova tvoří Sinajská poušť, přesto se zde najdou pěkná místečka na pobřeží, která lákají ročně velké množství turistů.

Sinaj má stále velký náboženský význam. Jde o posvátné místo Židů, křesťanu i muslimů. I zde vás jistě uchvátí bílé písečné pláže a bohatý podmořský život, který rozhodně stojí za bližší prokoumání. Toho také mnozí turisti rádi využívají. Vždyť jde o jednu z nejvýznamnějších potápěčských lokalit na světě. Pobřeží se táhne od Suezského průplavu k Sudánu, tj. 1250 kilometrů. Krása Sinaje spočívá v tom, že zde najdete poušť, moře i hory, což jisté potěší páry či rodiny, ve kterých jeden miluje dovolenou u moře a druhý se raději prochází v horách.

Zkuste celodenní výlet ke Klášteru sv. Kateřiny či do hlavního turistického střediska Hughardy. Určitě se vám zalíbí i město Ismáílíja a Búr Saíd. Zde můžete příjemně a hlavně levně nakoupit. Jsou zde bezcelní obchody.

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh leží na jižním cípu Sinajského poloostrova. Nachází se mezi Afrikou a Asii. Stejně jako většina letovisek v Egyptě, se i Sharm el Sheikh rychle rozrůstá. Jsou tu stále stavěny nové a nové hotely. I služby určené turistům se neustále zlepšují. Sharm El Sheikh se dělí na dvě části: na samotné město a přístav a na turistické středisko Naama Bay, které se nachází 7 kilometrů od města a přístavu.

V Sharm el Sheikh najdete krásné průzračné moře a korálové útesy, které lákají zkušené potápěče, ale i ty, co se teprve pod hladinu chystají podívat. Určitě zde naleznete i druh sportu, který vás baví, ať už půjde o vodní sporty, tenis či golf. Jste-li rádi obklopeni luxusem, ubytujte se v nějakým ze špičkových hotelích v zátoce Naama Bay. Nejenže vám budou poskytovány ty nejkvalitnější služby a takřka tu splní každé vaše přání, ale ještě se budete těšit z nádherného místa. Zátoka Nama Bay má své jedinečné kouzlo. Výhodou této destinace je blízké mezinárodní letiště. I o večerní a noční zábavu je tu postaráno. Mimo jiné zde najdete známý klub Pacha.

Máte-li problémy s revmatismem či trpíte-li nějakou kožní chorobou, zkuste navštívit zdejší sirné lázně - mají léčivé účinky. Výhodou tohoto místa je, že je tu poměrně levně. Určitě mnohem levněji než v Hurghadě.

Vydejte se také ke klášteru sv. Kateřiny po nádherné stezce. Klášter je ve výšce 1 750 metrů. Za návštěvu také určitě stojí Ras Mohamed - jeden z pěti sinajských národních parků. Zde najdete útesy Yolanda a Žraločí útesy a tady teprve zažijete to nejkrásnější potápění, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Jedete-li však do Egypta za klasickými památkami jako jsou pyramidy či Údolí králů, zvolte jiné letovisko. Odtud jsou všechny klasické památky příliš daleko.

Nabídka ubytování je zde široká, například Naama In, Aqua Park Resort, Hotel Solymar Sharming Inn, Coralia Dahab Resort, Al Bostan, Turquoise Sharm Hotel, Solymar Mirabel Club Resort.

El Quseir

El Quseir je malé letovisko. Nachází se jižně od Hurghady. Jde o rybářskou vesničku, která ještě není natolik poznamenána turistickým ruchem jako ostatní části pobřeží. Není tu hotel na hotelu, ani krajina není příliš dotčená. Je to ideální místo pro odpočinek a relaxaci. Zde zapomenete na stresy, které mnohé z nás provází v zaměstnání po celý rok. A samozřejmě se tu dá dobře potápět a šnorchlovat.

Navštivte starou Otomanskou pevnost a kapli jemenského šejka Abdel Ghaffaar al-Yemeni, která je hned naproti pevnosti A jaké zvolit ubytování? Luxus si užijete např. v hotelech Glamenco Beach Resort, Radisson Sas, Helioland Beach Resort (hotelový komplex je vysgavěn v nubijském stylu), Hotel Drams Beach Resort, Cinderella Beach, Pensee Royal Garden.

Dahab

Toto letovisko se nachází na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova. I toto středisko bylo dříve pouze menší rybářským městem. Dahab se rozvinul kolem beduínské vesnice Assála. Sem směřují lidé, kteří se chtějí pokochat krásami Egypta, ale nemají zbytečně utrácet. Jsou zde kempy, levné hotely a chatky.

Nepřekvapí vás asi to, že sem turisté rádi jezdí především kvůli potápění v Rudém moři. Ideálním místem pro potápění je zdejší lokalita Blue Hole - je téměř celá obklopena korálovými útesy.

Sportovně založené turisty potěší velká nabídka sportovních aktivit. Avšak ani ti, co mají rádi noční život, nebudou zklamaní. V noci to tu žije. A míst, kam zajít se pobavit, je skutečně dost. Tak proč si neužít egyptského nočního života? Vyrazte si večer do víru zábavy.

Příznivé je, že k nejbližšímu letišti (v Sharm El Sheiku) to máte pouhých 85 kilometrů. Pro zajímavost: název "Dahab" znamená v překladu do češtiny "zlato". To zdejší nádherné pláže připomínají tento ušlechtilý kov. I v Dahabu jsou velké možnosti co se týče ubytování. Záleží jen na tom, co vyhovuje vám. Ubytovat se např. můžete v Planet Oasis, Yasmina Hotel, New Sphinx, Nesima Resort, Panda Resort.

Taba

Letovisko Taba leží na hranici Egypta a Izraele. Pokud nemáte rádi přeplněné pláže a davy turistů a dáváte-li přednost klidu, je pro vás vhodná. Dovolená to bude nezapomenutelná. Taba má své kouzlo. Unikátní je například výhled do tří sousedních zemí - Izraele, Jordánska a Saudské Arábie. I zde si můžete naplno užít zdejší kouzelný podmořský svět.

Mezi Tabou a Nuvejbou (vzdálenost 70 kilometrů) se rozjíždí projekt pod jménem Egyptská riviéra, kde se postupně budují hotely a zlepšují se služby poskytované turistům. V části Taba Heights postupně vzniká centrum těch nejluxusnějších hotelů, takže pokud nemáte hluboko do kapsy, tak zamiřte sem. Bude tu o vás perfektně postaráno po všech možných stránkách. Samozřejmě i zde se můžete potápět, a to i v případě, že jste začátečníci.

Ideální jsou výlety do vedlejších zemí. Navštivte třeba izraelský přístav Eilat. Jako cíl výletu vás určitě nezklame skalní město Petra - jde o výjimečný historický skvost Jordánska. Ubytovat se zde můžete například v těchto hotelových komplexech: Hotel Radisson Sas (45 km od letiště), Hotel Sonesta Beach Resort (u zálivu Aqaba), Hotel Sofitel.

El Dahar

Toto letovisko tvoří starou část Hurghady. Nachází se na její severní straně. Tato část se vám bude líbit, máte-li rádi klid a chcete se podívat, jak žijí místní obyvatelé. Přeci jen v jiných oblastech, které jsou výhradně přizpůsobené turistickému ruchu, nebudete mít možnost sledovat každodenní život obyčejného Egypťana.

Z památek si zde můžete prohlednou nejstarší mešitu ve městě - nejste-li muslimové, smíte dovnitř pouze nahlédnout. Ovšem i jako jinověrci můžete navštívit zdejší koptský kostel ve francouzském stylu. Čerstvé ovoce, zeleninu i maso si můžete koupit na zdejší tržnici. U hlavní silnice z Dahary do Sakkaly se také rozkládá orientální souk, který je tvořen kamennými obchůdky. Ubytovat se zde můžete např. v tříhvězdičkovým hotelu Triton Empire Beach Resort, který leží v blízkosti centra El Dahar, cca 7 km od letiště. Dalším tipem může být hotel Shedwan Golden Beach, Shedwan Garden atd.

Makadi Bay

Makadi najdete nedaleko Hurghady, cca 35 km. Je to vcelku klidná oblast vhodná pro ty, kteří si chtějí odpočinout a nehledají životem pulsující místo. Je zde jen malé centrum, které je tvořena dvěma ulicemi, ve kterých najdete restaurace, obchody, směnárny či diskotéku. V blízkosti je vybudované nové golfové hřiště. I zde je možnost potápění. Koupat se budete v Makadském zálivu a když vás omrzí klid v Makadi? Sedněte na autobus, který tudy jezdí několikrát denně a hurá do Hurghady. Ubytovat se můžete v luxusních hotelech, např. Tia Heights Makadi Bay, Carols Makadi Resort, Solymar Makadi Sun. Většina hotelů v této oblasti je opravdu na úrovni a poskytuje velmi kvalitní služby.

Naama Bay

Naama Bay najdete na jižním pobřeží Sinajského poloostrova. V blízkosti tohoto letoviska najdete město Sharm El Sheikh. Naama Bay vám nabízí koupání v nádherné zátoce s překrásnými plážemi. Místo vhodné pro pohodový odpočinek. Zde zapomene na všechny pozemské starosti. A pokud chcete poznat potápění, buďte klidní, zde jsou k tomu ideální možnosti. Možností ubytování je tu spoustu, např. Hotel Nubian Village, Sharm Holiday, Hotel Grafy Resort, Helnan Marina, Hotel Reef Oasis, SunriseRoyal Makadi De Luxe, Marriott beach resort.