Suvenyry

Budete-li si užívat dovolenou v Egyptě, určitě si budete odtud chtít přivést nějaký suvenýr, který vám bude dovolenou připomínat a který by dobře vystihl místo svého původu.

Oděvy

V Egyptě jsou snadno k dostání různé oděvy (košile, trička, spodní prádlo). Oděvy jsou zde kvalitní a poměrně dobře k dostání. Můžete si zde zakoupit běžné oděvy, které můžete bez problémů zakoupit i v Evropě, nebo si může pořídit něco, co je pro nás Evropany netradiční.

Šperky

Nejvíce obchodů se šperky je uprostřed Chánu al-Chalílí. Na šperky si můžete za poplatek nechat vyrýt své jméno v hieroglyfech. Zakoupit si zde můžete různé náušnice, náhrdelníky náramky, přívěšky atd.

Vhodným suvenýrem jsou především beduínské šperky. Ty pravé se těžko shání, ale stačí-li vám napodobenina, najdete ji téměř v každém stánku se suvenýry. Beduínské šperky tvoří často i penízky.

Koření a byliny

Především ve větších městech seženete koření nejrozmanitějších druhů. A jaké koření je v Egyptě oblíbené? Tak např. koriandr, kmín, chilli, pepř kurkuma atd. Z bylin je zde nejhojněji používána máta, petržel a kopr.

Sošky

I různé sošky jsou oblíbeným suvenýrem, který si turisté vozí domů. Oblíbené jsou např. sošky velbloudů, sfingy, busty Nefertiti atd.

Sfinga
Sfinga

Papyrus

Velmi typický suvenýr, kterému určitě také neodoláte. Nejčastějšími výjevy jsou různé obrázky faraona a další motivy starověkého Egypta. Tyto papyrusy většinou nemají velkou kvalitu, ale za to jsou levné. Chcete-li něco kvalitnějšího, navštivte Dr Ragab Papyrus Institutes – poboček je zde více.

Vodní dýmka (šíša)

Vodní dýmku nazývanou „šíša“ si můžete zakouřit téměř v každé kavárně. Vybrat vám dají z různých vonných tabáků. Pořídit si ji můžete i domů. Vyjde vás mnohem levněji než u nás. Pořádně si ji ale před koupí zkontrolujte, ne vždy jsou plně funkční.

Egyptská hudba

Příjemná hudba a CDje také milá vzpomínka na dovolenou v Egyptě.

Kde nakupovat?

Nakupovat můžete především v nákupních centrech, trzích či súkách. Různých trhů tu najdete převeliké množství. Mnohé z nich mají otevřeno dlouho do noci, takže není problém si něco koupit během vaší večerní procházky po promenádě.

Ve větších městech, především v Káhiře a Alexandrii, narazíte na větší nákupní centra. V posledních dobou jich přibývá. Zde najdete nejrůznější zboží. Mezi takové větší nákupní centra patří např. World Trade Centre v Káhiře či First Residence Mall v Gíze.

Co se vyplatí koupit v Egyptě?

Poměrně levné jsou v Egyptě kožené tašky, kabelky, peněženky, opasky či boty. Levně tu nakoupíte také kosmetiku a parfémy. Parfémy se prodávají v hezký flakónkách, takže mohou sloužit jako hezký dárek, kterým můžete po návratu domů potěšit někoho blízkého.

Smlouvání

Při koupi suvenýru rozhodně smlouvejte. Obchodníci jsou na to připraveni a spíše by je překvapilo, kdybyste nesmlouvali. A rozhodně netroškařte. Ceny jsou mnohem vyšší, než za jaké je obchodník ochoten je nakonec prodat. Klidně si řekněte o třetinovou cenu, někdy můžete jít ještě níž. Jaká bude finální cena, záleží z velké míry na vašich „smlouvačských“ schopnostech.