Lidé a zvyky

Lidé

V Egyptě žije přibližně kolem 70 až 80 milionů obyvatel. Většina z nich se zdržuje při povodí řeky Nilu. Tato oblast je nejúrodnější a obyvatelé se zde živí jako zemědělci.

Zdejší obyvatelé jsou především Arabové. Egypťané jsou milí lidé, přátelští a ochotní. Rádi vám poradí nebo jen tak prohodí pár slov.

Egypťané jsou milí lidé, přátelští a ochotní.
Egypťané jsou milí lidé, přátelští a ochotní.

Obchodníci

Egypťané mají obchodního ducha a schopnost vám často něco vnutit i přes vaší vůli. Nemáte-li o nic zájem, jděte dál a ignorujte je. Máte zájem si koupit nějaký suvenýr? Pak smlouvejte, co to dá. Ceny jsou většinou velmi přemrštěné a prodávající je schopen vám ve finále věc prodat za polovinu, někdy i za méně. Navíc s tím, že budete smlouvat, počítají.

Žebráci

Na některých místech Egypta se můžete setkat s žebráky. Pokud něco dáte žebrákovi, počítejte s tím, že během chvíle jich kolem sebe máte několik a každý něco chce. Předejdete tomu tím, že si jich od začátku vůbec nebudete všímat. Nezastavujte se u nich a nedávejte se s nimi do řeči.

Etnika

Kromě Egypťanů se tu setkáme s dalšími etnickými skupinami. Mezi nejpočetnější skupinu patří:

Ženy v Egyptě

Arabské ženy chodí zahalené a i když jsme v 21. století, ve kterém západní svět hlásá rovnoprávnost, v arabských zemích je muž stále více než žena. Úkolem ženy v Egyptě je co nejdříve se vdát a mít děti. Jejich manželé mají právo je zavrhnout kvůli různým příčinám, např. kvůli jejich neplodnosti. Ženy v Egyptě většinou nepracují. Uživit rodinu je povinností muže.

A i na naše ženy se nebude pohlížet přívětivě, budou-li tu chodit příliš odhalené či výstředně oblečené. Minisukně a hluboké výstřihy mnohé muslimy uráží. Takto oblečená dívka by tu mohla schytat i nějakou nadávku, možná dokonce i plivnutí.

Chystá-li se žena do Egypta, může se připravit na to, že ji zde budou místní muži svádět. Vnucují se, lichotí, někdy vám hned vyprávějí o svatbě. Stůjte ale nohami při zemi, i když Egypťan je sebemilejší a sebepozornější, uvědomte si, že jde o muslima a ti ze své podstaty vidí ženu jako něco méněcenného.

Náboženství

Islám

Zhruba 80 % obyvatel vyznává islám. Zbytek jsou převážně křesťané. Egypt patří do tzv. větve sunnitského islámu. Islám se datuje od přelomu 6. a 7.století, kdy ho založil Mohamed - jeho prorok. Islám se řídí podle svaté knihy, kterou je Korán. Islám je založen na pěti povinnostech věřícího:

Mešity, tedy budovy, které jsou primárně určeny k uctívání islámského boha Allaha, si můžete také prohlédnout. Do některých ale není povolen vstup nikomu jinému než muslimům. I tam, kam budete moci, nesmíte s odhalenými rameny a koleny. Jako turistu vás určitě okouzli jejich architektura.

Koptské křesťanství

Kromě islámu je v Egyptě rozšířené i koptské křesťanství, ke kterému se hlásí kolem 10 % populace. Křesťanství tu je reprezentováno koptskou církví, jde o tzv. východní pravoslavnou církev.

Národní svátky

Ramadán

Nejznámější muslimský svátek, trvá měsíc. Ramadán připomíná muslimům, že na počátku tohoto měsíce se zjevil Bůh proroku Muhammadovi a sdělil mu první jeho poselství. Ramadán je určen na 9. měsíc islámského kalendáře. V tento svátek musí muslimové držet půst od úsvitu do soumraku. Kromě jídla nesmí muslim přes den pít, kouřit, žvýkat a souložit. Budete-li tedy během ramadánu v Egyptě, je nevhodné, abyste na veřejnosti jedli. Zato po soumraku zde začínají pravé hody. Jí se hodně a většinou se konzumuje i hodně nejrůznější pochutin. V době ramadánu jsou od půstu osvobozené děti, duševně nemocní, lidé na cestách, kojící ženy, starší lidé, ženy mající menstruaci nebo jsou v šestinedělí. Ti, kteří nemohou ramadán držet jen dočasně, si musí nahradit půst později. Obchody jsou také většinou přes den zavřeny. Jelikož muslimský kalendář má lunární měsíce, je Ramadán pohyblivým svátkem.

Egyptské Vánoce

Vánoce v Egyptě připadají na 7. ledna a od roku 2002 je společně slaví křesťané i muslimové. Před Vánocemi je půst, kdy člověk by podle tradice neměl jíst tolik hodin denně, kolik má v sobě víry. Celkově se může konzumovat jen jídlo neživočišného původu. Pokud Vánoce chcete v Egyptě chcete tam oslavit v našem termínu, hotely západního stylu vám tento svátek neodepřou, ba právě naopak.

Milad al-Nabi

Tento svátek představuje narozeniny proroka Mohameda.

Navruz

Jde o oslavy příchodu jara a spadá obvykle na fixní datum 21.3. V různých zemích má tento svátek různou podobu a slaví se odlišně. Obvykle se během slavností hrají hry, divadelní vystoupení atd.

Ashura

Jde o šíitský festival, při kterém si někteří šíité mrskají záda až do krve. Ashura představu první ze 40 dnů smutku nad úmrtím Imána Hussaina.

Eid ul-Fitr

Jde o poslední den Ramadánu. V tento den se bouřlivě slaví, a to 2 - 3 dny.